כשרות

שאלה

שלום וברכה!
יש לי בעיה שאני כל פעם מחדש צריכה להתמודד איתה ואני לא יודעת איך.
אמא של גיסי אוכלת אצלנו בדרך כלל את ארוחות שישי. לפעמים יוצא שהיא מביאה לנו אוכל שהיא הכינה,היא טוענת שהכל כשר אצלה וכל פעם שאני שואלת אותה על ענייני כשרות היא אומרת שהיא מקפידה על הכל אם זה התנור, הפרדה של כלים, מעשר על ירקות וכו’. אני אישית לא מאמינה לדבריה כי לפעמים אני שמה לב שהיא ממציאה דברים ולא מתוך כוונה רעה היא פשוט רוצה שיאכלו את האוכל שלה.יש לציין שהיא אינה שומרת שבת ואוכלת אצל אחרים שאינם מקפידים על ענייני כשרות. זה יוצר מצב לא נעים כי אני לא יכולה להגיד לה שהיא משקרת ואני לא מאמינה לה שהיא טוענת שכשר אצלה ולא נעים לי שאני לא אוכלת את האוכל שלה כי כל פעם היא שואלת טעמת את מה שהכנתי וכו’ ומצד שני אני רוצה מאוד להקפיד על הכשרות. מה עלי לעשות כדי שגם היא לא תעלב ומצד שני אקפיד על הכשרות?
תודה רבה!

תשובה

בס"ד

שלום וברכת ד'


אמנם שאלה קשה שאלת. זאת שאלה הלכתית והתנהגותית.
כדי להקל על השאלה את צריכה ללמוד היטב דיני המטבח הכשר, לדעת מה הם הדברים שחמורים יותר ובמה אנו נוהגים להקל אבל אין חומרתם גדולה כל כך (הידיעה היא המקום להקל). כגון דבר שנאפה בתנור חלבי רוב הפעמים זה אינו בן יומו וכמו כן מחממים את התנור לפני הבישול הנוסף ועל כן אפשר להקל בדברים כאלו שרק בושלו בתנור שאין אנו יודעים מהו, כמו כן אם את מקבלת ירקות סתם צריך להפריש תרו"מ לפני שבת וברוב המקרים אין בעיה לאכול סלטים של ירקות, אלא א"כ יש שם דברים חריפים וכדו'. כמו כן אם את רואה דבר שאין בו בעיות הלכתיות כדאי שאת תקדימי ותספרי לה שטעמת את המאכל הזה, וממילא היא כבר לא תשאל על שאר האוכלים.
בכל מקרה הנושא סבוך, אינני יכול לענות מכיוון שאינני מכיר את המציאות שמודבר בה, דהיינו אין לי את פרטי הדברים והמאכלים, אולם העיקרון צריך להיות שיש להקל בדברים שאינם מעיקר הדין, ומאידך גם לדעת לתת לאשה הזאת תחושה שמה שהיא עושה הוא טעים וחשוב.


בברכת התורה והארץ
יהודה הלוי עמיחי
מכון התורה והארץ
כפר דרום אשקלון

הרב יהודה הלוי עמיחי |