הציבור הלא יהודי בבריטניה מסתער על הבשר הכשר

הציבור הלא יהודי בבריטניה מסתער על הבשר הכשר

בעקבות פרשת בשר הסוס בבריטניה התחילו נוצרים ומוסלמים במדינה לקנות בשר כשר

| אדר תשע"ג

תחילת הפרשה לפני כחודש, בבדיקה של המבורגרים ובשר טחון  שנמכרו במרכולים בבריטניה התברר שהם מכילים בשר סוס וחזיר למרות שצויין אחרת על גבי העטיפה. בהמשך התגלו עוד מקרים שבהם נמכרו בשר סוסים וחמורים ללא כיתוב מתאים.

 

בעקבות חשיפת הפרשה דווח עלייה חסרת תקדים בביקוש לבשר הכשר, עיקר העלייה לא נמצא אצל הציבור היהודי. עיתון הג'ואיש כרוניקל' דיווח השבוע על צמיחה חסרת תקדים במכירות של בשר כשר בעקבות הפרשה, דווקא בקרב תושבי הממלכה שאינם יהודים. בעיתון מסבירים כי הסיבה לעלייה היא התדמית האיכותית והסטרילית של הבשר הכשר אל מול השוק הכללי, אשר נפגע קשות מהפרשה. 

"המכירות ברשת החנויות שלנו עלו בעשרות אחוזים" אומר אלברט בן-דהן, בעלים של רשת חנויות בשר הכשר Kosher Deli בבריטניה ל'nrg יהדות', "תקופה זו מתאפיינת לרוב כשקטה, זאת לפני הבלאגן הגדול של פסח, אך השנה אפשר בהחלט לראות גידול במכירות". בן דהן מסביר את הנהירה של תושבי בריטניה לחנויות שלו ושל מתחריו: "בגלל החוקים הנוקשים שצריך לעבור בכדי לקבל רשיון כשרות, הבריטים מבינים שהבשר שלנו פשוט איכותי יותר. עם הבשר הכשר אין אפשרות להגיע למצב מסובך כמו שקרה עם בשר הסוסים, כי כל שלב, החל מהשחיטה ועד לשיווק הוא בפיקוח צמוד של משגיח".

סיבה נוסת לעלייה במכירות הבשר הכשר נובעת מפרשה נוספת בה התברר שבשר שצויין עליו שהוא 'חלאל'- כשר למוסלמים, הכיל בשר חזיר, דבר שאסור למוסלמים.

 

בן דהן מדווח שמוסלמים רבים קונים רק בשר כשר ולא סומכים על גופי הכשרות המוסלמים.