אקטואליה בחברה

הרב כשומר הסף לחוק ולמוסר בחברה

הרב אליעזר איגרא
התרבות המודרנית הביאה לשינויים חברתיים עצומים ומציבה בעיות מוסריות ואתגרים חדשים בפני הרבנים. מאמר זה עוסק בחשיבות תפקידו של הרב ובמקור סמכותו כשומר סף בפני בעיות מוסריות החברה. בפרט, עוסק המאמר במקור סמכותו של 'פורום תקנה'. שכתוב מהרצאה שנשא הרב אליעזר איגרא שליט"א בכנס לכבוד מו"ר הרב יעקב אריאל של…

'לא תגורו' בשאלות ציבוריות

הרב שמואל אליהו
התורה מלמדת על חשיבותה של מידת התוכחה כאחריות ואכפתיות ציבורית. אך מהו היחס הראוי בין חובת התוכחה כלפי החבר לבין החובה שלא לדבר מחשש שמא ישנא אותך. תקציר מהרצאה שנשא הרב שמואל אליהו בכנס לכבוד מו"ר הרב יעקב אריאל שליט"א.

הנחיות הלכתיות לשבת בזמן מבצע 'צוק איתן'

הרב ישראל רוזן
מדינת ישראל נמצאת בעיצומה של לוחמה מול האויב הפלשתיני, הזומם להשמידנו, ויורה חיציו בלא אבחנה. המורל הלאומי הגבוה הוא מרכיב חשוב בניצחון ובישועת ה' מול כל הקמים עלינו לכלותינו. לנוכח מציאות זו, מצאנו לנכון לפרסם כמה הנחיות רלוונטיות

מדליה בתחרות איגרוף קידוש ה

הרב אייל בן דוד
אלופת העולם באיגרוף תאילנדי: בוגרת אולפנה. נילי בלוק נוסעת בכל העולם ומנצחת באגרוף. האם יש במעשיה משום קידוש ה'?

דף עמדה בנושא תיירות מרפא

פורום חות"ם
סוגיית 'תיירות מרפא' מעלה שאלות כבדות משקל, מההיבט האתי וגם מהיבטים נוספים, כמו הסתמכות מערכת הרפואה הציבורית על מקורות מימון פרטיים.

הצעת חוק להסדרת תקופת השכירות ולהגבלת העלאת דמי השכירות של דירות למגורים

פורום חות"ם
עקרונית, ההלכה אינה מטילה פיקוח עקבי ורצוף על רמת המחירים בשוק.עם זאת, ההלכה קובעת כי על השלטון לעמוד על המשמר ולמנוע עליות קיצוניות ביוקר המחיה, במצרכים שמוגדרים מצרכי יסוד

דף עמדה בנושא מתווה הקיצוץ המוצע בתקציב המדינה

פורום חות"ם
עלותו הגבוהה של מבצע 'צוק איתן' עוררה צורך הכרחי בקיצוץ בסעיפי הוצאה אחרים בתקציב המדינה. הצעת הקיצוץ שמקדם משרד האוצר היא קיצוץ רוחבי בכל תקציבי משרדי הממשלה השונים, על פי חלקם היחסי בתקציב הכולל. חלופות אחרות המוצעות לקיצוץ התקציבי הן קיצוץ עמוק יותר בנושאים מסוימים, תוך הותרת תקציבים אחרים על כנם…

עבודת ילדים בחופשת הקיץ

הרב אורי סדן
במאמר זה נבחן את השאלה האם ההלכה מחייבת את היהודי שומר התורה והמצוות לציית לחוק יותר מכל אדם אחר, ולדבוק בלשון החוק גם במקרים שבהם הציבור כולו אינו מקפיד על כך, או שההלכה מחייבת את היהודי להיות אזרח נאמן ושומר חוק כחובה אזרחית

גיוס בנות – אידאל או בעיה?

הרב יצחק גרינבלט
זה פעם בכמה זמן עולה שוב השאלה, ושוב ישנה דרישה ורצון לגיוס בנות לצבא, לעידודן לעשות שירות צבאי, ואף בנות דתיות, אשר זה מכבר פתוח לפניהן המסלול של שירות לאומי ופטור, רוצים לעודדן לשרת בצבא, האם הדבר נכון?

ללכת לאיבוד

הרב יצחק גרינבלט
העליה הגדולה בשנים האחרונות במספר האנשים שמחליטים לשים קץ לחייהם מסיבות שונות גרם לקבלת החלטה להחיל תכנית בהשקעה כספית לא מבוטלת, כדי להקטין את היקף התופעה. מהו הפן ההלכתי ביחס לתופעה זו?

10,617 ימים שיהונתן פולארד בכלא האמריקאי

הרב אשר מבצרי
יהונתן אושפז לפני כשבועיים וחצי, לאחר שאיבד את הכרתו באופן מפתיע. זאת הפעם השביעית בשנים האחרונות שהוא מתאשפז, ומצבו הולך ומידרדר. בחנוכה ה30 של יהונתן בכלא , חשוב לזכור אותו ולפעול ככל יכולתנו להצלתו.

לקראת יום ההולדת ה61 של יהונתן פולארד

הרב אשר מבצרי
כלי תקשורת בארה"ב דיווחו לאחרונה כי קיים סיכוי טוב שיהונתן פולארד ישוחרר בכסליו תשע"ו, עת יחלפו 30 שנה בדיוק למעצר. האמנם?

ושבתם איש אל אחוזתו-על מעגל העוני ועל דרך ההיחלצות ממנו

הרב עמיצור אריאל
פרשת בהר היא אחת מהפרשיות המכילות כמות גדולה של מצוות 'חברתיות', מצוות אלו מקבלות משנה תוקף בדורנו בעידן בו כל נתינת סיוע טומנת בחובה ניסיון לרווח אישי של הנותן.

כבודם של ישראל

הרב אייל בן דוד
שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים בדרום המועצה האזורית אשכול. לא ידוע על נפגעים או על נזק. מדי פעם מרצדות את עינינו במבזקי החדשות כותרות מעין אלו. עצם הדבר שנשלחים אלינו רקטות היא פגיעה בכבודם של ישראל ועל זה יש למחות ובחריפות.

הקטל בדרכים

הרב אייל בן דוד
המלחמה שגובה מאיתנו דמים יקרים, היא הקטל בדרכים. לצערנו מדי שבוע בשבוע אנו שומעים על אובדן חיי אדם. אובדן של אבות, אימהות, ילדים ותינוקות בכבישים.

האם מה שטוב להולנד טוב לנו?

הרב יצחק גרינבלט
חגיגה גדולה מתנהלת בהולנד, אירוע מדיני גדול וחגיגי, הכתרת המלך החדש, בטקס מכובד ורציני, כמקובל מזה דורות. מכירים אנו דברים כאלו ואחרים בעמים שונים בעולם, ויודעים אנו שהדבר היה מקובל מאוד בעבר . האם צריך לפי התורה למנות מלך לעם ישראל?

רבני חותם - על פי הלכה אין לקדם את חוק מעמ אפס

ראש מכון כת"ר, הרב שלמה אישון: "אוכלוסיית היעד של חוק מע"מ אפס אינה הציבור החלש אליו המדינה מחוייבת על פי ההלכה. לכן, קידום החוק תוך כדי קיצוץ לחלשים, סותר את ההלכה"

הרבנים הראשיים לישראל פרסמו קריאה לציבור להרבות בתפילה להצלת יהונתן פולארד מהכלא האמריקאי

הרב אשר מבצרי
הרבנים הראשיים לישראל, הרה"ג יצחק יוסף והרה"ג דוד לאו, פרסמו קריאה לציבור לקראת הימים הנוראים להרבות בתפילה להצלת יהונתן פולארד מהכלא האמריקאי.

10,500 ימים בכלא - הגיע הזמן לצדק לפולארד!

הרב אשר מבצרי
יהונתן עדיין בכלאו זה השנה ה29 , 10,500 ימים ,1500 שבתות בכלא, יותר מפי 5 מהמקובל בארה"ב! 1500 שבתות של בדידות חולי וייסורים, כאשר מצבו הולך ומידרדר...

וחי אחיך

הרב יצחק גרינבלט
ההסתכנות למען הזולת עלתה ועולה פעמים לא מעט, שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו, האם מותר להסתכן למען האחר? האם יש הבדל בין חייל לבין אזרח אחר?
הקודם   1    2    3    הבא