גם מי שמסתמך על היתר מכירה מפרנס לא יהודים

גם מי שמסתמך על היתר מכירה מפרנס לא יהודים

לאחר שכבר יותר מעשרה חודשים מתוך שנת השמיטה כבר מאחורינו, אנחנו יכולים להביט אחורה בסיפוק ולומר שעמדנו במשימה. חקלאים רבים מכל הארץ ובראשם חקלאי הדרום הצליחו להתפרנס בכבוד תוך שמירה מלאה של הלכות השמיטה

חדשות סרוגים | י"ח אב תשע"ה

אוצר הארץ הוא היחידי שמספק ירקות ופירות תוצרת חקלאות יהודית בלבד. לאחר שכבר חלפה רוב שנת השמיטה, אנו יכולים לומר בבירור עמדנו במשימה. סיפקנו לתושבי ישראל תוצרת חקלאית יהודית מובחרת ומגוונת לאורך כל השנה ובכל הארץ, ותוך הקפדה על כל דקדוקי הלכות השמיטה. בכך הצלנו חקלאים יהודים רבים מפגיעה קשה בפרנסתם.

50% תוצרת לא יהודית בשוק

במהלך שנת המשיטה סופגת החקלאות הישראלית מכה קשה. כשרויות רבות מעדיפות יבול נוכרי שמגיע ברובו משטחי הרשות הפלסטינית ומיעוטו מתוצרת ירדן או גידולי חו"ל אחרים. סך ההיקף של החקלאות הזו מגיע להיקפים שנעים בין 25% ל-30% מהשוק כולו. לצד אלו, גם החקלאות שמשתייכת לקטגוריה של 'היתר המכירה' מגדילה את נפח החקלאות הלא יהודית. ההערכות בשוק הן שכ-25% מהתוצרת החקלאית שמקורה ב'היתר המכירה' מקורה בחקלאות ערבית או חקלאות נכרית תוצרת חו"ל. כלומר, גם מי שאוכל היתר המכירה, 25% מהתצרוכת שלו מקורה בחקלאות לא יהודית. המשמעות של כל הנתונים הללו היא שכ-50% מהתוצרת החקלאית בשמיטה מגיעה ממקורות לא יהודים. מכאן שהתוצאה הישירה של שנת השמיטה שחקלאים יהודים מודרים מהחנויות ופרנסתם נפגעת. זוהי שנה קשה לחקלאי. אין חקלאי שיכול להתקיים ממשק חקלאי שמושבת למשך שנה וחצי, בעקבות שנת השמיטה, ופעיל רק חמש שנים וחצי.

לא רק אוצר בית דין בלבד

כדי לפתור את בעיית החקלאים בישראל, הקמנו את אוצר הארץ. המטרה הייתה לשמר את החקלאות היהודית בישראל שמהווה את הבסיס הציוני האיתן ביותר מבלי לוותר על כל ההידורים האפשריים בקיום מצוות השמיטה.

לכן, בזכות רבני מכון התורה והארץ בנשיאות הרב יעקב אריאל פיתחנו שש מקורות אספקה עיקריים שאפשרו לנו לספק את התוצרת שלנו לאורך כל השנה. המקורות עליהם הסתמכנו: יבול שישית, ערבה דרומית, מצעים מנותקים, גבול עולי מצרים, וכמובן אוצר בית דין. כשחסר ממקורות אלה סחורה אנו מקבלים הנחיות ברבני בית הדין של אוצר הארץ אם לספק סחורה אחרת ואם כן הם מורים לנו מאיזה מקור ואנו מספקים רק לפי הנחייתם.

לא רק מובחרת גם הכי זולה

כיום, לאחר שכבר יותר מעשרה חודשים מתוך שנת השמיטה כבר מאחורינו, אנחנו יכולים להביט אחורה בסיפוק ולומר שעמדנו במשימה. חקלאים רבים מכל הארץ ובראשם חקלאי הדרום הצליחו להתפרנס בכבוד תוך שמירה מלאה של הלכות השמיטה. מי שבודק את המחירים בשוק מגלה שפירות מאוצר בית דין זולים בדרך כלל מרוב נקודות המכירה בארץ. ניתן לומר, שכיום למעט ענבים, אנו זולים מרוב החנויות והירקנים. כאשר גם בענבים נהיה יותר זולים במהלך השבועות הקרובים.

איך אנחנו עושים את זה? פשוט. שיטת התמחור שלנו שונה ומבוססת בעיקרה על שיטת התמחור של אוצר בית דין. שיטה זו פועלת על פי עיקרון של החזר ההוצאות הקבועות וההוצאות השוטפות ותשלומי שכר עבודה שכר ניהול פחת ועוד. אם נוצר עודף כספי מסוים בגלל תנאי השוק הוא לא הולך לכיס של אוצר הארץ אלא כולו הולך למטרות צדקה. למשל, בפסח האחרון סיפקנו 30 טון ירקות לעמותת "אורות", כאשר אוצר הארץ שילמה את הוצאות ההובלה לנקודות החלוקה

על כן, קריאתו של הרב יעקב אריאל שליט"א לרבני הקהילות היא ממש קריאה קדושה. הרב אריאל קורא לנו לחזק את החקלאות היהודית על ידי רכישת פירות וירקות מאוצר בית הדין, כל זאת מתוך הקפדה מלאה של הלכות שמיטה למהדרין.