סיור לימודי של תכנית "תורה וארץ" במפעל 'עלי קטיף – חסלט' ו'גזר סעד'

סיור לימודי של תכנית "תורה וארץ" במפעל 'עלי קטיף – חסלט' ו'גזר סעד'

משתתפי תכנית לימוד "תורה וארץ" ביום סיור לימודי לאחר לימוד מצוות תרו"מ. בסיור עמדו על אופן הפרשת תרו"מ במפעלים ובתי אריזה מודרניים ועמדו על השאלות ההלכתיות העולות במקומות אלו ודרכי הפתרון להפרשת תרו"מ בצורה המהודרת ביותר.

| כ"ב אדר א' ה'תשע"ו

"תורה וארץ" היא תכנית לימוד שנוסדה על ידי מכון התורה והארץ.
התכנית מיועדת לרבני קהילות ויישובים, רמי"ם בישיבות ואברכים ומטרתה להעמיק ולהתמחות בנושא מצוות התלויות בארץ  כגון: ערלה, כלאיים, שביעית, חלה, חדש, תרומות ומעשרות, ולהכשיר את המשתתפים לקראת מבחני הרבנות הראשית.

במשך שנה מקדישים הרבנים 8 שעות שבועיות של למידה אישית בנושא "מצוות התלויות בארץ", ולאורך השנה ישנם 8 מפגשים, סיורים וימי עיון שמרחיבים את הנושאים הנלמדים ומפגישים את המשתתפים עם סוגיות מעשיות שעולות מן השטח בחקלאות המודרנית, במאפיות, במפעלים ובבתי האריזה.

בסיור האחרון ביקרו המשתתפים בתכנית בשני מפעלים: מפעל "עלי קטיף – חסלט" ומפעל "גזר סעד".  
הסיור הגיע בעקבות לימוד על מצוות הפרשת תרומות ומעשרות, הבעיות הקיימות בחקלאות המודרנית והפתרונות הקיימים.  

הסיור נפתח במפעל "עלי קטיף – חסלט", מפעל הקיים 25 שנה ועוסק בגידול ושיווק של ירקות עלים ללא חרקים ותולעים. במהלך הסיור במפעל ראו המשתתפים את שיטת הביצוע של מצוות הפרשת תרומות ומעשרות, השתתפו בתהליך בדיקת החרקים וסיירו בחממות ובמעבדות המפעל.
לאחר מכן המשיך הסיור במפעל "גזר סעד", מפעל למיון ואריזה של גזר, בו צפו המשתתפים בתהליך הפרשת תרומות ומעשרות תוך בירור הבעיות המעשיות שעולות והפתרונות אותם מיישמים בפועל במציאות של חקלאות מודרנית ותעשייתית גדולה.

לאורך כל היום עסקו המשתתפים בנושאים השונים הקשורים למצוות תרומות ומעשרות. יום הלימוד הסתיים עם שיעור של הרב אהוד אחיטוב בנושא הפרשת תרומות ומעשרות בדרגות חיוב שונות.

בימים אלו נפתחת ההרשמה לקראת פתיחת המחזור השלישי של 'תכנית תורה וארץ', התוכנית הינה לאורך שנה, החל מאדר ב' תשע"ו ועד חודש שבט תשע"ז. למשתתפים תוענק מלגת לימוד חודשית בסך 500 ₪. מספר המשתתפים בתוכנית מוגבל.
לפרטים נוספים והגשת מועמדות לחץ כאן