וועדת החינוך בכנסת: יש לחייב סירוס ועיקור כלבים וחתולים הנמסרים לאימוץ

וועדת החינוך בכנסת: יש לחייב סירוס ועיקור כלבים וחתולים הנמסרים לאימוץ

פורום חותם: הצעת החוק לחיוב סירוס ועיקור לכלבים וחתולים הנמסרים לאימוץ אינה קבילה על פי ההלכה

פורום חותם |

בוועדת החינוך בכנסת, נידונה הצעת חוק לחיוב סירוס ועיקור לכלבים וחתולים הנמסרים לאימוץ, במטרה להפחית את תופעת הכלבים הנטושים והמשוטטים. את החוק הציג חבר הכנסת איתן כבל ממפלגת העבודה.

ח"כ יוני שטבון השתתף בדיון ואמר: "סירוס בעל חי הוא גופו צער בעלי חיים, לא יעלה על הדעת שבמדינת היהודים נקבע בחוק אקט שכולו התעללות. זה נוגד כל אמת מידה מוסרית יהודית ואנושית. אפעל בכלים הפרלמנטאריים למניעת תקנות הנוגדות את ההלכה היהודית. כולי פליאה על כך שדווקא הגוף הלוחם בצער בעלי חיים מקדם בעצמו פעולת צער שכזו"

הרב דוד איגנר שנכח בדיון טען: "אנו מכירים בבעיית בעלי החיים המשוטטים, ואכן חשוב מאד לתת לה מענה, הפתרון הנכון הוא לאמץ אמצעי מניעה שהנם לגיטימיים על פי הלכה, כאלה שלא פוגעים באופן קבוע ביכולת הרבייה של בעלי החיים אלא רק לזמן קצוב. דרכי התורה הן הומאניות ונותנות מענה לסוגיות השונות". הרב איגנר מפורום חותם הסביר: "ישנו איסור לעקר ולסרס בעלי חיים, "וּמָעוּךְ וְכָתוּת וְנָתוּק וְכָרוּת לֹא תַקְרִיבוּ לה', וּבְאַרְצְכֶם לֹא תַעֲשׂוּ" - משמעות הדבר היא שאסור לגרום לבעל חיים לאבד באופן מוחלט את יכולת הרבייה שלו. איסור זה הוא הן ביחס לזכרים והן ביחס לנקבות איסור הסירוס מתבטא בכמה אופנים; הוצאת אברי ההולדה של בעלי החיים או פעולה שגורמת לביטול קבוע של יכולת ההולדה שלהם".