אדם וחיה – משחק מחשב חדש בנושא צער בעלי חיים

אדם וחיה – משחק מחשב חדש בנושא צער בעלי חיים

האם דיג לשם בילוי הוא צער בעלי חיים והאם מותר להרים חיפושית? משחק ילדים חדש ומערך שיעור של מכון התורה והארץ מסביר לילדים על דיני צער בעלי חיים.

מערכת למעשה | כ"ה שבט
בימים אלו  השיק מכון התורה והארץ משחק מחשב חדש לילדים ובו לימוד דיני צער בעלי-חיים.

המשחק מתבסס על "סולמות ונחשים", ובמהלכו נכנס השחקן לסיטואציות שונות המתרחשות בפינת החי, בחיק הטבע ובבית, וצריך להכריע בשאלה האם מדובר בשימוש ראוי ומותר בבעלי החיים או שמא גרימת צער לבעלי החיים שלא לצורך.

האם מותר לרסס נמלים בבית? האם מותר לדוג לשם בילוי בלבד? האם קניית עוף במכולת היא צער בעלי חיים? האם מותר להרים חיפושית והאם מותר לדפוק על כלוב של תוכי כדי שידבר? על השאלות הללו ונוספות צריכים לענות משתתפי המשחק בסיטואציות השונות.

לצד המשחק הכינו במכון התורה והארץ גם מערכי שיעור בנושא, שמיועדים לבתי ספר יסודיים ומעבירים את התכנים בדרך חוויתית.

דרך המשחק ומערך השיעור לומדים הילדים את גדרי איסור צער בעלי החיים, אולם גם מבינים מתי מותר להשתמש בבעל החיים למטרה ראויה, ומתי מותר לפגוע בבעל חיים הגורם לנזק או מהווה סכנה.
 
"הקב"ה ברא את כל העולם בשביל האדם, וגם הרשה לו לשלוט בארץ ולהשתמש בבעלי החיים לצרכיו, אבל התורה אסרה עלינו לגרום צער לבעלי החיים ללא צורך", אומרים במכון. "לאדם יש אחריות כלפי בעלי החיים: עליו להאכיל אותם, לדאוג להם ולאפשר להם לנוח, ואסור לו לפגוע בהם או להעביד אותם קשה מדי. כשבחוץ נושבות רוחות המבקשות להשוות את מעמד בעלי החיים למעמדו של האדם מחד, ומאידך קיימות לא מעט בעיות בתעשיית הבשר, אנו מקווים כי דרך המשחק ילמד הילד את הדרך שמתווה ההלכה היהודית".

המשחק מצטרף לעשרות משחקים, סרטונים ודפי יצירה הנמצאים כיום באתר הילדים של מכון התורה והארץ, וזאת מתוך רצון להנגיש את קיום המצוות התלויות בארץ ואת נושא הקיימות לילדים ונוער.