שבת מושלגת: האם חובה להתפלל בבית הכנסת?

שבת מושלגת: האם חובה להתפלל בבית הכנסת?

הסופה מגיעה ועימה שאלות הלכתיות לקראת השבת הקרובה: האם יש ללכת לבית הכנסת בשלג? האם מותר להשתמש בטלפון במהלך הפסקת חשמל? והאם אוכל להיעזר במטרייה? הרב יעקב אריאל עונה לגולשי nrg יהדות

פורום חות"ם | טבת תשע"ה

[פורסם ב nrg יהדות]

לחוצים לקראת השבת המושלגת? מיליוני אזרחי מדינת ישראל מתכוננים לקראת סופת החורף הגדולה שעתידה להגיע אלינו מחר (ד') בבוקר. אם לפני שנה נאלצו שומרי מסורת רבים להתמודד עם מציאות הלכתית מורכבת בשבת ללא חשמל ועם מצבים מסוכנים, מנסים הרבנים להסביר כיצד לנהוג. 

נשיא פורום חותם המאגד את מכוני התורה וההלכה המובילים בציבוריות הישראלית ורבה של רמת גן הרב יעקב אריאל נותן הדגשים הלכתיים לגולשי nrg יהדות  לקראת הסופה הקרובה, שתיתכן ותמשיך בשבת. בדבריו מציין הרב כי "ביישובים שבהם השבילים תלולים מאוד וישנה סכנת החלקה, עדיף כי מי שחושש מסכנת החלקה מוחשית שיתפלל בבית ולא בבית הכנסת".

 

בנוסף מדגיש הרב אריאל כי "במקרה חלילה של הפסקת חשמל כללית שכולל יישוב שלם עם בתים שאינם מוגנים דיים, דוגמת קרוואנים וכולל בתוכו תינוקות וחולים, הרי שמותר להתקשר מידית לחברת החשמל ובלבד שהתייעץ ראשית עם הרב המקומי בנושא". 

במקרים יחידניים של בתים פרטיים הסובלים מהפסקות חשמל מדגיש הרב אריאל כי "כי במקרה של נפילת מתח אין צידוק להרמת מפסק החשמל, אלא אם כן ישנו חולה בבית וכמובן שניתן  להשתמש בגוי גם במקרה שלא מדובר בפיקוח נפש, אך חשוב להדגיש כי מותר לגוי להרים מתג כללי ולא מתג נקודתי שנוגע לחימום חדר יחידני וכיוצא בזה". 

בנוגע לנשיאת מטריות לצרכי הליכה לתפילה מדגיש הרב אריאל כי "חד משמעית מנהג ישראל שלא ללכת בכל מקרה עם מטריות, וישנן פתרונות של כיסויי ראש חמים".