ביכורים- עלון מידע תורני מדעי מבית מכון התורה והארץ

חדשות ועדכונים

השלב הראשון – מאחורינו! מוכנים לשלב הבא?

השלב הראשון – מאחורינו! מוכנים לשלב הבא?

החודש הסתיים בהצלחה רבה השלב הראשון של חידון הארץ ומצוותיה. המתמודדים הפגינו בקיאות וידע רב במשניות ובמושגים הנלווים, היה מרשים בהחלט! ההתרגשות בשיאה, ואנחנו מתכוננים לשלב הבא, שיתקיים אי"ה בתחילתו של חודש טבת. ובהמשך, החידון הפומבי נושא הפרסים, אשר יתקיים אי"ה במסגרת הכנס השנתי של המכון. הישארו מעודכנים! יש למה לצפות.
 

 

ומותר האדם מן הבהמה, אין?

ומותר האדם מן הבהמה, אין?

לאחרונה פורסם בתקשורת כי באחת האוניברסיטאות בארץ נפתח קורס חדש בנושא: "תורת המשפט של בעלי חיים". התפיסה העומדת בבסיס הקורס היא כי חיות הן ישויות משפטיות ובעלות זכויות מצד עצמן, לפי הוגה הקורס, ולכן יש לדאוג לכך שזכויותיהן ישמרו.

קורס זה הוא רק דוגמא למגמות אידיאולוגיות מסוימות שקיימות כיום בעולם. שוב לציין שהגישה הזו מנוגדת במהותה לתפיסתה של תורת ישראל, הרואה באדם בלבד בעל זכויות, כפי שהוא גם כן היחיד שהינו בעל חובות.

בעז"ה, אנו מתכננים במכון לערוך כנס, בחודשים הקרובים, שיעסוק בין השאר, בסוגיות אלו ובמגמות נוספות ועתידיות בסוגיה חשובה זו של צער בעלי חיים.

 

זיתים ושמן 

עם סיומה של עונת המסיק ובואו של חג החנוכה המתקרב אלינו, מוזמנים להיזכר וללמוד הלכות ודינים  הקשורים לשמן.

למאמר המלא>>

מכון TV

מה אנחנו יודעים על שמן האפרסמון? אורך הסרט: 5:14 ד'

האם יש זיהוי מלא של הצמח שגדל פה עוד מימי בית ראשון? למה הוא משמש ומה מיוחד בו? ומה הקשר לכתובת המסתורית שנמצאה בשרידי בית הכנסת העתיק בעין גדי?

מכון התורה והארץ לשרותך

הנרות הללו: מדריך הלכתי להדלקת נרות חנוכה 

מתי זמן הדלקת הנרות? מי חייב בהדלקה ומי יכול להוציא ידי חובה?

לכבוד חג החנוכה הקרב ובא, אנו שמחים לצרף כאן מדריך שימושי הכולל את כל ההלכות לחג, נוסח סדר ההדלקה, המזמורים ועוד. מוזמנים לקרא ולהיזכר.

למידע נוסף לחצו כאן>>

לסדר הדלקת נרות מעוצב>>