ביכורים- עלון מידע תורני מדעי מבית מכון התורה והארץ

חדשות ועדכונים

שבת התורה והארץ

שבת התורה והארץ

זו כבר מסורת! לקראת ט"ו בשבט התש"פ תתקיים שבת אירוח חוויתית ועשירה הכוללת סיורים, מפגשים מרתקים, עונג שבת, תפילות מוזיקליות ועוד
השבת בהשתתפות הרב יעקב אריאל, הרב יגאל קמינצקי, הרב יהודה עמיחי ורבנים נוספים.
* שיעור לנשים יתקיים עם הרבנית נחמה אריאל.
* ביום שישי יתקיים סיור במרכז קטיף בניצן, המעוניינים להשתתף מוזמנים להירשם

רשמו ביומנים: שישי - שבת פרשת בא, ה'-ו' שבט תש"פ (31.1-1.02) | מלון 'גולדן טאוור', אשקלון
להרשמה: 08-6847325
 
 
חגיגות בר מצווה עם מכון התורה והארץ

חגיגות בר מצווה עם מכון התורה והארץ

אביעד בניסטי, תלמיד כיתה ח' במסלול תורני בישיבת בני עקיבא אוהל שלמה (וולפסון) בבאר שבע, החליט לחגוג עם חבריו את בר המצווה בצורה ייחודית - יום סיור בעקבות המצוות התלויות בארץ.

את הסיור פתחנו בהרצאה על הלכות ערלה וכלאיים: כלאי זרעים, כלאי כרם וכלאי אילן.
לאחר מכן יצאו התלמידים לסיור בשבי דרום ובחממות המחקר של המכון. הנערים ראו צמחי ביניים (גוג'י ברי, פפאיה, אוכמניות, פסיפלורה, ועוד) ולמדו על השיטות השונות בהגדרת עץ או ירק, ראו עצי הדר מורכבים ודנו על כשרותם, תרגלו בשטח את מדידת ההפרדה הנדרשת בהלכות כלאי זרעים וכלאי כרם, נכנסו לתוך חממת "שמיטה" לגידול במצע מנותק, ועוד.

חתן בר המצווה המרוצה הדגים לכיתתו הפרשת תרומות ומעשרות, ואחריו כל תלמיד הפריש בעצמו. חלק מהתלמידים סיפרו כי זו היתה הפעם הראשונה בחיים שזכו לברך בעצמם על תרומות ומעשרות!

תודה למדריך הרב משה בלום ולר"מ הרב אילן אלמליח, ומזל טוב להורים רחל ושי בניסטי.

 

הפטל: ירק או אילן? סיור לימודי במכון ולקני

רבני מכון התורה והארץ בשיתוף חברי המחלקה למצוות התלויות בארץ ברבנות הראשית, ורבנים מהמכון לחקר החקלאות עפ"י התורה קיימו סיור לימודי במכון ולקני בהדרכת ד"ר שמואל זילכה, במטרה לעמוד על שיטת הגידול של צמח הפטל.

לצמח הפטל מערכת שורשים רב-שנתית ממנה עולים וצומחים ענפים המתקיימים במשך שנתיים וקמלים. לאחר נתינת יבול ישנה קמילה מוחלטת של הענף, וההתחדשות היא מענפים חדשים העולים ממערכת השורשים הרב-שנתית.

השאלה שהעסיקה דורות רבים הייתה, האם להגדיר את צמח הפטל כאילן, משום שמערכת השורשים שלו היא רב-שנתית, או כירק משום שהענפים קמלים לאחר נתינת הפרי וענפים חדשים עולים כירק חד-שנתי.

הסיור עסק בצורות הגידול החדשניות של הפטל ובזנים המועדפים על החקלאים, כדי לבחון מחדש את הגדרתו של צמח הפטל.

 

ניסוי אבטיחים

כמעט כל האבטיחים שאנו אוכלים גדלים על צמחים המורכבים על כנת דלעת - הרכבה שהיא מין בשאינו מינו ולפיכך כלאיים.

בשנה האחרונה יצר המכון שיתוף פעולה עם פרופ' רפי פרל מאוניברסיטת  בר-אילן שחקר שנים רבות צמחי דלועיים לטובת פתרון הבעיה. בעזרת מאגר צמחי בר של אבטיחים הקיים אצל פרו' פרל, בוצעו השנה שני ניסויים במועדים ובאזורים שונים של כנות האבטיח בהשוואה לכנות הדלעת המקובלות.

תוצאות הניסוי הראו כיוון חיובי להמשך מחקר בשאיפה לקדם כנה כשרה לאבטיח, תוך כדי שיפור בעיות מקצועיות כגון השפעת כנת הדלעת על הטעם. בחודש הקרוב מתוכננת שתילה של ניסוי נוסף ואנו מתפללים לתוצאות טובות שיקדמו את הנושא. 

מכון TV

עמידות חרקים בירקות אורך הסרט: 3:52 ד'

החרקים מתרבים בעקבות ההתחממות הגלובלית והטמפרטורות שכמעט ולא יורדות, ובמקביל הופכים לעמידים יותר ויותר לחומרי ההדברה. כיצד החקלאים מתמודדים עם הבעיות האלה?

מכון התורה והארץ לשרותך

מדריך הלכתי לצום עשרה בטבת:

החודש מתקיים צום עשרה בטבת שהוא גם יום הקדיש הכללי -

האם מותר לאכול לפני הצום? מי פטור? קיבצנו לכם כאן את כל ההלכות הרלוונטיות. מוזמנים לעיין!

למידע נוסף לחצו כאן>>

 

חדש מבית מכון התורה והארץ - סדר ט"ו בשבט אינטראקטיבי 

מכון התורה והארץ, בשיתוף עם ההסתדרות הציונית העולמית, המערך לשירותים רוחניים בתפוצות, הפיק סדר ט"ו בשבט אינטראקטיבי, פעילות מקורית ומעניינת, אידיאלית לבתי ספר, משפחות וקהילות.

למידע נוסף>>