ביכורים- עלון מידע תורני מדעי מבית מכון התורה והארץ

חדשות ועדכונים

הכנס השנתי של מכון התורה והארץ וחידון הארץ ומצוותיה ה-5

הכנס השנתי של מכון התורה והארץ וחידון הארץ ומצוותיה ה-5

הכנס השנתי של המכון מאחורינו, והשנה היה כנס מוצלח במיוחד.

הכנס התקיים במרכז האקדמי לב בירושלים, ועסק בנושא ייצור שמן זית בישראל, מהבחינה המקצועית וההלכתית. תודה לכל הדוברים, היה מעניין ומחדש! בערב הכנס התקיים שלב הגמר החגיגי של חידון הארץ ומצוותיה ה-5.

 

לשלב הגמר של החידון הגיעו 12 מתמודדים. למקום הראשון בחידון הגיע אלקנה פרידמן, תלמיד ישיבת בית אל שמתגורר בכרם ביבנה, וזכה ב10,000 ש"ח. למקום השני הגיע דוד ביסראור, רואה חשבון שמתגורר בקריית ארבע, וזכה ב3,000 ש"ח.

המתמודדים הפגינו ידע רב ובקיאות נפלאה הן בנוסח המשנה והן בפירושה. החידון סיכם תהליך של מספר חודשים בו נבחנו מאות מתמודדים שזכו וטעמו מטוב הארץ ומצוותיה.

לשיעורים מהכנס>>

לצפייה בחידון התורה והארץ>>

 

מצוות התלויות בארץ- בפולין

מצוות התלויות בארץ- בפולין

הרב משה בלום-אחד מרבני המכון, טס לשליחות קצרה בפולין מטעם משרד התפוצות.
מטרת השליחות הייתה העברת שיעורים בנושא מצוות התלויות בארץ בקהילות היהודיות.
בעיר ורשה, בירת פולין, הועברו שני שיעורים בנושא מצוות התלויות בארץ.
 

ביקור ענף כשרות של הרבנות הצבאית

ענף כשרות של הרבנות הצבאית, בראשות סא"ל הרב גיל גלעד, הגיע לדרום לביקור שכלל ביקור ומפגש במכון התורה והארץ עם רבני והנהלת המכון.  הביקור התחיל בשיעור קצר מפי הרב יהודה עמיחי, והמשיך לשו"ת פתוח של החיילים, הנגדים והקצינים עם רבני המכון כהכנה לשנת השמיטה תשפ"ב.
 

ביקורים בחממות המחקר של המכון בשבי דרום   

בחודשים האחרונים הגיעו מספר קבוצות, בגילאים שונים, לחממות המחקר של המכון בשבי דרום. המבקרים נחשפו לשיטות המחקר והטכנולוגיות המפותחות של המחלקה המדעית של המכון, וראו בעיניים שתילי חסה בני יומם בחממה. בחודש האחרון תלמידי כיתה ח', כיתת מצוינות בבי"ס ממלכתי רב תחומי אמירים באופקים, הגיעו לביקור קצר בחממות המחקר של המכון בשבי דרום.

 

הרצאות לקראת ט"ו בשבט- בכל רחבי הארץ 

התקיימה הרצאה על הלכת ערלה לכולל יום שישי בבי"כ משכן ישראל בפתח תקווה. בנוסף יש לציין מספר מוסדות שהזמינו את רבני המכון כבר שנה שנייה, לתת הרצאות לקראת ט"ו בשבט: כפר חסידים ובית כנסת "הכיפה" בבאר שבע- הלכות מעשיות של תרו"מ (לאחר ששנה שעברה שמעו על חרקים בירקות עלים), ישיבת תיכונית-חקלאית חלוצי דרור בנחלים- הלכות תרו"מ וכלאיים (לאחר ששנה שעברה שמעו על חרקים בירקות עלים והלכות ערלה), בית כנסת מקור חיים - הלכות ערלה (שנה שעברה שמעו על תרו"מ), תלמידי שיעור א' של ישיבת בת ים, הגיעו ליום סיור במכון בחודש שבט, זה השנה השלישית ברציפות. יישר כך לר"מ הרב אליעד שארף על ארגון הסיור. מרכז האו-יו OU בירושלים, הגיע בפעם השלישית ליום סיור מלא במכון, לדוברי אנגלית. 

מכון TV

תהליך הפקת יין אורך הסרט: 3:35 ד'

תהליך הפקת היין כולל שלבים שונים ונמשך מעל לשנה. רוצים לדעת בדיוק כיצד זה עובד? צפו בסרטון!

יקב אברמוביץ- כרמי קטיף

מכון התורה והארץ לשרותך

מדריך הלכתי לחודש אדר 

מדריך הלכתי על מצוות מתנות לאביונים החלה בפורים,

באדיבות פניני הלכה - הרב אליעזר מלמד

מצווה על כל אדם מישראל שייתן מתנות לאביונים בפורים. ובשתי מתנות, מתנה אחת לכל אביון, יוצא ידי חובתו, וכל המרבה במתנות לאביונים הרי זה משובח.

מה נותנים? למי נותנים? 

 

לקריאה לחץ כאן>>